Lær, hvordan du programmerer kollaborative robotter fra Universal Robots og få en solid forståelse af robotteknologi, sikkerhed og programmeringsmetoder gennem praktiske øvelser i vores Cobot Lab.
Deltag på kurset og få en udførlig introduktion til, hvordan du programmerer din robot fra Universal Robots - også kendt som UR-robotter.
Programstruktur, bevægelsestyper og instruktionssæt gennemgås via øvelser, der gør, at du er i stand til at lave de første løsninger/programmer.
Du får også stiftet bekendtskab med forskellige modeller fra Universal Robots – alt sammen i vores Cobot Lab i Odense.
Kurset henvender sig til dig, der møder UR-robotter i din daglige eller fremtidige arbejdssituation.
Du ønsker en forståelse for teknologien og mulighederne, den giver i en moderne produktion.
Se, hvad Gartneriet Rosborg – som også har deltaget på kurset – har fået ud af at indføre kollaborative robotter i deres krydderurteproduktion:
Vi sørger for, at rammerne er i orden, så du kan fokusere på at lære.
Kursusbevis
Erfaren underviser
Fuld forplejning
Øvelser og inddragelse
Casearbejde
Materiale på dansk
Undervisning på dansk
Gratis parkering
Underviseren er både faglig og pædagogisk dygtig. En fin balance mellem teori og hands-on. Hans store baggrundsviden har været både givende og inspirerende.- Yves Vreven Syddansk Erhvervsskole Odense-Vejle.
Kurset veksler mellem oplæg, øvelser og refleksioner over kursets eksempler. Du får udleveret det gennemgåede kursusmateriale på en USB-nøgle.
Har du allerede erfaring med UR-robotter og ønsker du mere avancerede programmeringsmetoder, kan vi anbefale Programmering af UR-robotter – Videregående.
Karsten, seniorkonsulent på Teknologisk Institut og cand. scient. i datateknologi med mere end 25 års erfaring med robotteknologi og automation. Karsten har medvirket til udvikling og implementering af automationsprojekter i mange danske og udenlandske virksomheder. Han er en engageret formidler af viden om robotteknologi gennem kurser, workshops og foredrag.
Odense 19. - 20. marts 2025 | |
Odense 11. - 12. juni 2025 |
Unikke tilbud, relevante artikler og nyt om vores kurser og uddannelser.
Der er desværre en systemfejl på nuværende tidspunkt. Du kan alternativt skrive en mail til kurser@teknologisk.dk
Hvordan får man en robot til at lægge lim på en højtalermembran uden at være programmør? Teknologisk Instituts Center for Robotteknologi har sammen med spanske Tecna...
Læs mereTeknologisk Institut og Enabled Robotics har sammen kigget på, hvordan man kan visualisere robotsikkerhed med augmented reality (AR).